Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
strefa klienta strefa profesjonalisty strefa partnera
(22) 889 56 75

Pełne systemy grzewcze

Pełne systemy grzewcze

System grzewczy to ogół elementów związanych z ogrzewaniem . Jego zadaniem jest dostarczenie ciepła na potrzeby ogrzania mieszkania.
Pełny system grzewczy zawiera następujące elementy:
-  źródło ciepła – piec akumulacyjny
-  odprowadzenia spalin – system kominowy
-  elementy łączące piec z kominem – czopuch
Podstawą systemu jest prawidłowy dobór pieca do ogrzewanego pomieszczenia ale pozostałe elementy systemu mają również duży wpływ na poprawne funkcjonowanie źródła ciepła.
Powinniśmy więc dobrze przemyśleć wszystkie elementy systemu , ponieważ przypadkowość  w doborze może narazić nas na duże niepotrzebne straty energii cieplnej oraz koszty.
Przy doborze pieca powinniśmy wyznaczyć kubaturę pomieszczenia w celu określenie jego planowanej mocy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.
Możemy posiłkować się tutaj współczynnikiem określającym zapotrzebowanie  mocy przypadającej na powierzchnię ogrzewaną. Dla nowych budynków ten współczynnik znajduje się na poziomie 60-80 W/m2.
Dla małych powierzchni grzewczych  do 30 m2 wystarczy zastosować mały piec akumulacyjny typu Lignum 1,5-2,5 kW , dla większych powierzchni należy zaprojektować indywidualnie piec o większej mocy.
Dobrym systemem odprowadzania spalin  dla pieca Lignum będzie komin Presto Universus 16 lub Presto Universus 16+W (komin z dodatkową wentylacją grawitacyjną).
Projekt indywidualny pieca o mocy powyżej 3 kW można zlecić firmie Presto lub innej firmie specjalizującej się w projektowaniu pieców akumulacyjnych.
Mimo dodatkowych kosztów związanych z projektem pieca będziemy mieli możliwość współdecydowania o jego ostatecznym kształcie i wyglądzie zgodnie z naszymi gustami estetycznymi.
Projektowanie dużego pieca akumulacyjnego dokonuje się w oparciu o program doboru Haprof v 5.31 , z którego otrzymujemy parametry spalin dla doboru współpracującego z nim systemu kominowego wg  normy  DIN EN 13384-1.
 Dobrym systemem odprowadzania spalin  dla dużych pieców akumulacyjnych będzie komin Presto Universus 20 lub Presto Universus 20+W (komin z dodatkową wentylacją grawitacyjną).
Czopuch to element stanowiący połączenie otworów wylotowych z pieca z trójnikiem spalin. Powinien być prowadzony jak najkrótszą drogą, najlepiej po linii prostej.
Dla potrzeb połączenia pieca z kominem polecamy zastosować czopuch stalowy o grubości ścianki 2 mm.
Końcówkę czopucha mocowaną w przyłączu trójnika spalin należy oddylatować na obwodzie sznurem termoizolacyjnym średnicy 12 mm (dla szczeliny 10 mm) lub zastosować gotowe przyłącze dylatacyjne.
Brak odpowiedniej dylatacji na połączeniu stalowego czopucha z trójnikiem może doprowadzić do uszkodzenia ceramicznego przyłącza komina.