1. Stropy i dachy budynku
Otwory przejścia przez stropy i dachy muszą być ze wszystkich stron większe od zewnętrznych wymiarów pustaków kominowych lub wentylacyjnych o 2-3 cm. Przestrzeń wolną wypełnić szczelnie płytami wełny mineralnej. Nie stosować materiałów palnych takich jak styropian.
W przypadku przejścia komina obok belki stropowej lub belki konstrukcji dachowej odległość między nimi powinna wynosić min. 5 cm.
2. Ściany
W miejscach gdzie komin sąsiaduje z dużymi powierzchniami z elementów łatwopalnych należy zapewnić odstęp min. 5 cm między nimi a przestrzeń musi posiadać cyrkulację powietrza, np. otwory wlotowe przy podłodze i wylotowe przy suficie.
Pustaki kominowe i wentylacyjne posadawiać w stosunku do ścian z materiałów niepalnych pozostawiając pustą szczelinę 5-10 mm lub w przypadku zabudowy w ścianie stosować zasadę braku przewiązania.
Szczelinę połączenia elementów wypełnić elastyczną masą, wzmocnić siatką tynkarską , przykryć listwami dylatacyjnymi lub naciąć kielnią dla wykonania regularnego jej przebiegu.
3. Przejścia czopuchów przez ściany
Przejście czopucha przez ściany z elementów łatwopalnych musi być w promieniu min. 15 cm zabezpieczone materiałami niepalnymi o małym współczynniku przewodności cieplnej, np. beton lekki, wełna mineralna.
Przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej o 30 cm, a od osłoniętych okładziną co najmniej 15 cm.
Przejście czopucha przez ścianę niepalną powinno zostać oddylatowane warstwą wełny mineralnej na całej długości przejścia w celu wyeliminowania naprężeń.
4. Łatwopalne elementy i zabudowy względem otworów wyczystkowych
Muszą być oddalone min. 40 cm od krawędzi drzwiczek wyczystkowych. W przypadku zastosowania osłony termicznej to odległość można zmniejszyć do 20 cm. Podłogi z materiałów palnych muszą być osłonięte przed otworem wyczystkowym materiałem niepalnym na długości min. 50 cm przed otworem i min. 20 cm na obie strony licząc od krawędzi otworu.